Városi környezetben gyakori a fák sérülése, megbetegedése, amely beavatkozás hiányában a fa elpusztulásához vezethet. Szakszerű fatörzs kezeléssel a sérült fiatal vagy akár koros fa is megmenthető. Azonban a fatörzsek megmentésének a leghatékonyabb módja a megelőzés, vagyis a szakszerű fasorfenntartás, faápolás. Cikkünkben összegyűjtöttünk mindent, amit a fatörzs kezelésről tudni érdemes.
Miért fontos a sérült fatörzs kezelése?
A fák törzsei kettős funkciót látnak el: egyrészről mechanikai stabilitást adnak a fa lombkoronájának, másrészről itt, a külső akár pár centiméteren történhet a tápanyag áramlás.
A fa külső háncs része szállítja a vizet és a vízben oldódó tápanyagokat a levelekhez, ahol fotoszintézissel állítja elő a fa a fejlődéséhez szükséges tápanyagot, amelyet a fa rész
juttat el a gyökérzethez.
A fatörzs sérülése tehát két problémát okozhat: a fa elveszti stabilitását, kidőlhet, kitörhet illetve részben vagy teljesen megszűnik a tápanyag áramlás, amely a fa elpusztulásához vezethet.
A fatörzs sérülések alapvetően két okra vezethetők vissza: biológiai és fizikai.
A fatörzs sérülés biológiai okai és megelőzése
A fatörzs sérülését okozhatják gombák, fúróbogarak. A gombák felbukkanása és kezelése a legnehezebb, mivel csak a megjelenésükkor derül ki a betegség, de addigra a gomba már 2-3 éve roncsolja a fa szövetszerkezetét.
A fúróbogarak a fa tápanyag szállító rendszerét károsítják, így a fa egy részének vagy teljes egészének elszáradásához vezetnek.
A fúróbogarak általában behurcolt károkozók, amelyek irtása szinte csak a rajzási időszakban lehetséges. A legjobb védekezés ellenük a megelőzés és a szakszerű fasor telepítés, amely során a fertőzött fa nem kerül kiültetésre.
Fagyléc, ami akár magas mortalitást is okozhat
Szintén biológiai okokra vezethető vissza a fagyléc – a törzs hosszanti fagyrepedése – kialakulása. Ennek oka a fa tájolásának megváltoztatása. A faiskolában – ahol többször át kell ültetni a fát, hogy a gyökérzete bírja a későbbi kiültetést – a fa északi és déli oldala különbözőképpen fejlődik, az északi jobban ellenáll a hidegnek.
Ha a kiültetés során ez megváltozik és a korábbi déli oldal kerül északra, az okozhatja a fagyléc kialakulását, amely szabad szemmel is látható, hosszanti repedésként jelenik meg. Szélsőséges helyzetekben – például olyan helyen, ahol erős az északi hideg szél hatása – ez fapusztuláshoz is vezethet.
Ilyen helyeken érdemes kiültetéskor fatörzsvédő juta szalagot alkalmazni, amely a fiatal fáknál kritikus első három évben megvédi a fatörzset a fagyléc kialakulásától.
A fatörzs sérülés fizikai okai és megelőzésük
A fatörzs sérülések jelentős része fizikai okokra vezethető vissza. Ezek lehetnek parkfenntartás, építkezés, járműforgalom vagy szándékos rongálás okozta sérülések.
Törzs és gyökérnyak sérülésének megelőzése
Fiatal fák törzse rendkívül érzékeny, főleg a gyökérnyak, ahol a fa a talajjal találkozik. Sérülést okozhat, ha a fűnyíró fém háza nekiütközik, de akár a damilos fűnyíró damilja is. Ezért szoktuk a fiatal fákat tányérozni, vagyis a törzse körül egy gödröt kialakítani, ami az öntözésüket is segíti, illetve mivel a gödörben nincs fű, a fűnyírót is távol tartja.

Parképítés során még a koros fák törzseinek védelme is rendkívül fontos
Építkezési sérülés megelőzése
Épület, út, de akár parképítés során is könnyen megsérülhetnek a fák törzsei, ezért minden ilyen esetben favédelmet kell alkalmazni. Ez lehet többszintű védelem, amely során akár farostlemez (mint kaloda), kókuszrost, juta és autógumi(mint többszintű védelem mely akár egy ütközés erejét is képes elnyelni) is védi a fatörzset a nekiütköző gépektől.
A fatörzsek sérülését azonban nem csak a törzsnek ütköző járművek okozhatják. A törzset akár egy gallyba beleakadó és azt megrántó jármű is megrepesztheti. Ezért célszerű építkezés, útépítés, aszfaltozás előtt szakszerű faápolással a kiálló, ürszelvénybe érő, ágakat levágni, vagy akár a lombkoronát megemelni.
Sérült fatörzs kezelése – ha mégis megtörténik a baj
Több mint negyedszázados tapasztalatunk alapján állíthatjuk, hogy a megelőzés a leghatékonyabb fatörzs kezelés, amire érdemes figyelmet fordítani. De mi történik, ha egy fatörzs ennek ellenére megsérül?
A legtöbb esetben még meg lehet menteni a fát, azonban ez gyors beavatkozást igényel. A sérült fatörzs pont úgy viselkedik, mint egy emberi seb, ha nem kezelik, elfertőződhet.
A kezelés során az élő részig le kell tisztítani a fát és egy viszonylag új, Magyarországon az elmúlt öt évben elterjedt fatapasszal le lehet kezelni. Ez tapasztalatunk alapján nagy százalékban megmenti a fákat.
Építkezés, közúti baleset után érdemes a fasor állapotát felmérni, illetve a lakosság is nagyon sokat tehet egy fa megmentéséért, ha a sérülést bejelenti.
Szakszerű sérült fatörzs kezelés és megelőzés a Deer Gardentől
Szakembereink hatalmas rutinnal rendelkeznek a sérült fatörzsek kezelésében és a sérülés megelőzésében is. Fiatal fák ültetésénél, építkezésnél, útfelújításnál még a munkák megkezdése előtt vegye fel velük a kapcsolatot és segítünk az értékes fák megőrzésében.