A zöldtető előnyei: zöldtető irodaház tetején, háromszintes növényzettel, gyeppel, cserjével, fával, sétaúttal, világítással - DeerGarden

Egyre nyilvánvalóbbá válnak a zöldtető előnyei városi környezetben. A sűrű beépítettség mellett is szükség van zöld területekre, azonban az erősen urbanizált városrészeken, ahol kevés a szabad telek, a zöldfelületek kialakítása komoly kihívás elé állítja a tervezőket és építészeket. Erre szolgálhat megoldásként a tetőkert és zöldtető építés, kivitelezés, amely világszerte egyre népszerűbbé válik.

Kutatások számos előnnyel támasztják alá a tetőkertek és zöldtetők előnyeit a környezetre, valamint az ott élők és dolgozók jóllétére. Speciális munkáink során több irodaház számára építettünk már tetőkertet, ebben a cikkünkben pedig bemutatjuk

  • miért fontos a város zöldítése,
  • a tetőkertek és zöldtetők környezeti, élettani és gazdasági előnyeit, valamint
  • milyen műszaki megoldásokkal lesz biztonságos és élő a tetőkert és a zöldtető.

Mik a zöldtető előnyei és miért fontos a város zöldítése?

Az Európai Unió lakosságának hozzávetőlegesen 70%-a városban él, ami számos előnnyel jár, mint például az infrastruktúra és a szolgáltatások jobb elérhetősége. Azonban a természettől elzárt élet sokféle hátránnyal jár. Ráadásul a növényzet nélküli városok jelentős környezeti terhelést is okoznak, amellett, hogy

  • a meleg hőmérséklet,
  • a poros környezet, és
  • a nem megfelelő minőségű levegő

negatívan befolyásolja az ott lakók egészségét.

Ebből adódóan Európa szerte, így Magyarországon is előtérbe került a sűrűn lakott területek parkosítása és zöldítése, amelyek fontos szerepet játszanak a városok élhetőségének javításában és a lakosság egészségének megőrzésében. Ráadásul az esővizet a növények helyben hasznosítják, ahelyett, hogy csatornázási gondot okozna.

A parkosítás és a zöldítés segít csökkenteni a negatív hatásokat, a környezeti terhelést és a vízpazarlást.

Sok városban azonban nincs elegendő szabad terület új parkok építésére és barna területek zöldítésére sincs mindenütt mód. Az ilyen sűrűn beépített városrészekbe hozhatnak felüdülést a tetőkertek és zöldtetők, amelyek számos előnnyel járnak mind az épületek, mind a lakosság számára.

A zöldtető előnyei: zöldtető a Balance Hall irodaház tetején, háromszintes

Az irodaházak zöldteteje egyszerre szolgálja a dolgozók kényelmét, kikapcsolódását és a város élhetőbbé tételét

A tetőkertek és zöldtetők környezeti, élettani és gazdasági előnyei

A tetőkertek és zöldtetők számos élettani és gazdasági előnnyel járnak, ugyanis

  • javítják az épületek energiatakarékosságát,
  • csökkentik a városi hősziget hatást és a légszennyezést,
  • elősegítik a városi biodiverzitást, valamint
  • pozitív hatással vannak az emberek mentális egészségére.

Az élő természet látványa, közelsége csökkenti a stresszt és nyugalmat áraszt, azaz a városi zöldfelületek hozzájárulnak az ott élők és dolgozók jóllétéhez.

A tetőkertek és zöldtetők helyben használják fel az esővizet, valamint teret adnak az urbanizált állatvilág fejlődésének. Fenntartásuk pedig további munkahelyeket teremthet.

Mindezen tényezők azt mutatják, hogy a tetőkertek és zöldtetők jó megoldást nyújtanak a városok élhetőségének javítására és a lakosság egészségének megőrzésére, így több kis lépésben a gazdasági növekedést is elősegítik.

A zöldtető előnyei: zöldtető építése egy irodaház tetején, salak alapréteggel, kaviccsal, öntözőrendszerrel sétaúttal, burkolt felülettel és üveg korláttal - DeerGarden

A zöldtető kialakítása jelentősen eltér a termett talajon kialakított kertektől

Milyen műszaki megoldásokkal lesz biztonságos és élő a tetőkert és a zöldtető?

A tetőkertek elsősorban tetőteraszon készülnek, ahol a terület bejárható, a zöldtetők pedig 0-45° közötti dőlésszöggel rendelkező tetőkön alakíthatóak ki. A biztonságos kialakításhoz mindkét esetben speciális rétegrend szükséges, amely képes biztosítani a megfelelő vízkezelést, tápanyag ellátást és növény kapaszkodást.

A biztonságos működés például a következő rétegrend kialakításával érhető el:

  1. vízhatlan réteg,
  2. elválasztó réteg,
  3. vízelvezető és vízvisszatartó réteg,
  4. szűrőréteg,
  5. nedvszívó réteg és
  6. növénytámasztó réteg.
A zöldtető előnyei: a zöldtetők által igényelt speciális rétegrend: vízhatlan réteg, elválasztó réteg, vízelvezető és vízvisszatartó réteg, szűrőréteg, nedvszívó réteg és növénytámasztó réteg - DeerGarden

A zöldtetőkön alkalmazott helyes rétegrend

A zöldtetők nem csak a hagyományos tetőkön valósíthatóak meg, hanem például előtetőkön, esővédő tetőkön, illetve pavilonokon is kialakíthatóak. Ezek általában kisebb teherbírású tetők, amik napfénytől és esőtől védik az embereket. Így a rájuk telepíthető zöld réteg is könnyű kell legyen, de így is lehetővé teszik például buszpályaudvarok, vasúti megállóhelyek, vagy éppen szabadtéri parkolók zöldítését, ami növeli a zöldfelületek mennyiségét, valamint új, kisebb ökoszisztémákat hoz létre.

Tetőkertek és zöldtetők kivitelezése a DeerGardentől

A tetőkertek az esztétikai értékek mellett számos előnnyel járnak mind az ott élők és dolgozók, mind a környezet szempontjából.

Több irodaház számára építettünk ki különböző zöldfelületeket, többek között tetőkerteket is, így örömmel állunk rendelkezésére, és osztjuk meg tapasztalatainkat, ha további információra van szüksége a városi zöldfelületek építésével kapcsolatban.