A tetőkertek – azon túl, hogy fiziológiailag hozzájárulnak a városlakók egészségének megőrzéséhez –, építészeti potenciált is hordoznak magukban. A megfelelő zöldtető rétegrend kialakításával csökkenthető az épületek hővesztő és hőelnyelő képessége, ami jelentősen javíthat az energetikai tulajdonságokon. Bejegyzésünkben részletesen bemutatjuk az extenzív és intenzív tetőkertek sajátosságait, valamint a helyes zöldtető rétegrendet, ami segíthet a döntésben.
Hol alakítható ki zöldtető?
A tévhittel ellentétben nem csak a hagyományos tetőkön van lehetőség zöldtető építésre. Egyaránt alkalmasak lehetnek a célra az előtetők, esővédő tetők, vagy akár a pavilonok. Utóbbiak esetében fontos figyelembe venni azonban, hogy ezek kisebb teherbírással rendelkeznek, ami azonban nem kell, hogy akadályozó tényező legyen a megvalósításban.
Úgy kell kialakítani a zöldtető rétegrendet és a telepítendő növényeket, hogy azok ne jelentsenek veszélyt a tető szerkezeti stabilitására. Ezzel a módszerrel számos esővédő funkciót ellátó féltető zöldíthető, például irodaházak, buszpályaudvarok, szabadtéri parkolók esetében.
Mit érdemes tudni az extenzív tetőkertekről?
Az extenzív tetőkertek olyan egyrétegű élő zöldfelületek, amelyek alacsony karbantartási igényű fedésekre kerülnek telepítésre. Az extenzív tetőkertek esetében a zöldtető rétegrend jellemzően vékonyabb, 8-25 cm közötti vastagságú, és szárazságtűrő növényekhez igazodik. A növényválaszték meglehetősen korlátozott, elsősorban pozsgásokra és szárazságtűrő fűfajtákra terjed ki.
Funkcionális előnyei vannak, többek között a vízvisszatartás, a mechanikai védelem és a hőszigetelés miatt részesítik előnyben, míg esztétikai értékük alacsonyabb. A megfelelő zöldtető rétegrend biztosítja az alacsony karbantartási igényt, miközben hozzájárul az épület természetes hőszigeteléséhez.

A DeerGarden által telepített extenzív tetőkert
Intenzív tetőkertek: hogyan befolyásolja a zöldtető rétegrend a kialakítást?
Az intenzív tetőkertek kialakítása során a zöldtető rétegrend vastagabb és összetettebb, hiszen ezek a felületek gyakran közösségi terek kialakítására is szolgálnak. A megfelelő zöldtető rétegrend lehetővé teszi a dísznövények, fák és akár pázsit ültetését is, ami változatosabb megjelenést és funkcionális kihasználást eredményez.
Az ilyen típusú tetőkerteket díszkert ötletekkel színesítjük és gazdagítjuk. Az intenzív tetőkertekre gyakran telepítünk kültéri kondiparkot, szökőkutat, padokat és más talajszinti kertre jellemző parki eszközöket.
Mi alapján épül fel a zöldtető rétegrend?
A zöldtető rétegrend kialakítása egyszerre szolgálja az épület szerkezeti stabilitását és a növényzet megfelelő vízháztartását. Az alkalmazott rétegek sorrendje attól függ, hogy extenzív vagy intenzív tetőkert készül, valamint az ültetett növények és az épület sajátos igényei is befolyásolják a rétegrendet. A tervezés első lépéseként a megrendelőnek el kell döntenie, milyen típusú tetőkertet szeretne, ennek ismeretében alakítható ki a megfelelő rétegrend.
Milyen rétegekből épül fel egy helyes zöldtető rétegrend?
A zöldtető rétegrend több fontos elemből áll, amelyek biztosítják a hosszú élettartamot és a növényzet megfelelő fejlődését:
- Zöldtető rétegrend alapja: vízhatlan szigetelés, amely megakadályozza a víz átszivárgását az épület szerkezetébe.
- Zöldtető rétegrend elválasztó rétege: megakadályozza a gyökerek károsodását és stabil alapot biztosít.
- Zöldtető rétegrend vízelvezető rétege: elősegíti a megfelelő vízháztartást, megakadályozva a pangó vizet.
- Zöldtető rétegrend szűrőrétege: megakadályozza a talaj lemosódását, miközben átereszti a felesleges vizet.
- Zöldtető rétegrend nedvszívó rétege: tárolja a szükséges mennyiségű vizet, biztosítva a növények túlélését száraz időszakokban.
- Zöldtető rétegrend növénytámasztó rétege: a növények fejlődéséhez szükséges közeg, amely lehetővé teszi a gyökerek stabil rögzülését.

A helyes zöldtető rétegrend
A rétegek helyes egymásra épülése garantálja, hogy elegendő nedvességhez jussanak a növények, ugyanakkor az ne okozzon kárt az épület szerkezetében. A pontos zöldtető rétegrend kialakításához szükség van egy statikai felmérésre, amelyet követően meghatározhatók a telepíthető növények. A kivitelezés során fontos, hogy a tervekben szereplő zöldtető rétegrend eljárást pontosan és nagy szakértelemmel kövessük. Cégünk több mint 10 év parképítői tapasztalatának köszönhetően számos zöldtető rétegrend alapján épült tetőkertet kivitelezett.
Amennyiben keresi a megfelelő szakembert a vágyott zöldtető megvalósításához, vegye fel velünk a kapcsolatot mihamarabb!