Már a közterület- és parkfenntartásba is begyűrűzött a technológia
Az okos eszközök és az adatok gyors továbbítása által ez a terület sem maradhatott ki a fejlesztésből. A DeerGarden és az ExeLounge 2019-től folyamatosan és közösen fejlesztett térinformatikai rendszere, a QTA remek megoldásokat nyújt a zöldterületek és közterületek hatékony és folyamatos rendezésére, tisztítására. Ez ráadásul nemcsak elméletben működik, hanem a gyakorlatban is bizonyította hatékonyságát.
A hatékonyság abban rejlik, hogy valós idejű adatokkal és fotókkal is szemléltethetőek a közterületi hulladékgyűjtők, kutyapiszok ládák, a fák és egyéb kültéri objektumok aktuális állapota, valamint az illegális hulladékok helyzete. Így a terület fenntartója és üzemeltetője is teljes képet kaphatnak arról, hogy mikor válik szükségessé a parkrendezéssel, faápolással, közterület-fenntartással kapcsolatos teendő.
Mindazonáltal a rendszer segít a dokumentáció kialakításában és a jogszabályoknak megfelelő riportok elkészítésében is segítséget nyújt a közterület fenntartási feladatok ellátása során.
Kinek hasznos a hatékony park- és közterület fenntartás?
A QTA rendszer bevezetésével hatékonyabbá válhat a városi parkok, zöldterületek és közterek gondozása, fenntartása. A rendszer nemcsak a lakosság igényeit elégíti ki, hanem a közterület-fenntartók és önkormányzatok munkáját is jelentősen megkönnyítheti. Miről szól ez a rendszer és miért hoz jelentős változást mindenkinek az életébe?
Önkormányzatok felé történő riportálás
A QTA rendszer fejlesztését és bevezetését megrendelő önkormányzat nyomon követheti a rendszerben történő változásokat, hiszen az online felületek segítségével könnyebben követhetőek a teljesítési szakaszok. Ezzel tehát a riportálás automatizáltan működhet. Mit jelent ez a gyakorlatban? A rendszer az önkormányzat számára is elérhető térképet tart fenn, ahol megjelennek a közterületi objektumok állapotai. Ezeket az állapotokat színkódokkal láttuk el, hogy már ránézésre is láthassa az önkormányzat a feladatok teljesítésének állapotát. Ezen kívül bizonyos objektumtípusok alatt létrehozhatóak olyan munkalapok, melyek nyomon követik az elvégzett munkát, a szükséges munkaerőt és az egyéb ráfordításokat. Ezek teljesítési szakaszonkra bonthatóan jelennek meg a rendszerben. Belépés után az önkormányzat nem csak a köztéri elemek állapotát ellenőrizheti egyszerűen, hanem a ráfordítások számszerűsítésére is rálátása van.
A rendszer képes arra, hogy a meghatározott teljesítési szakaszokra Excel vagy PDF formátumban letölthető teljesítésigazolásokat, kimutatásokat, összesítéseket és jelentéseket készítsen. Ha az önkormányzat bejelentkezik a rendszerbe, akkor nyomon követheti a napi bejárt útvonalakat, lekeresheti az objektumokat és folyamatosan valós képet kaphat a közterületek állapotáról.
Az alábbi kerületekben és településeken már a QTA rendszerrel működik a parkfenntartási munkálatok egy része. Az alábbi feladatokat végzik el rendszeresen:
- IV. kerület – Fiatal fák gondozása, hulladéktárolók rendszeres ürítése, illegálisan lerakott hulladékok felderítése és elszállítása, játszóterek és játszótéri eszközök karbantartása, kutyafuttatók karbantartása, kutyapiszok ládák ürítése, közterületek takarítása.
- XI. kerület – Fiatal fák gondozása, közterületi növények locsolása, hulladéktárolók rendszeres ürítése, kutyapiszok ládák ürítése.
- XIII. kerület – Fiatal fák gondozása, közterületi növények locsolása, kutyafuttatók karbantartása, kutyapiszok ládák ürítése, közterületek takarítása.
- Budaörs – Fiatal fák gondozása, közterületi növények locsolása.
- Főkert részére – Fiatal fák gondozása, közterületi növények locsolása.
Parkfenntartók, zöldterület kezelők, közterület fenntartók munkájának megkönnyítése
A rendszer remek segítség a zöldterület kezelő szervezeteknek, hiszen
valós időben tájékozódhatnak az aktuális problémákról, illetve könnyen dokumentálható és nyomon követhető a munka elvégzése.
Nagy előny, hogy a rendszer minden eleme megfelel az aktuális jogi szabályozásoknak, és a fejlesztők törekednek arra, hogy a rendszer használata bárki által könnyen elsajátítható és használható legyen. Parképítés, fiatal fatelepítés esetén nem kell külön időt tölteni az objektumok felvételével, hiszen ez már a kivitelezési szakaszban pár másodperc alatt megtehető.
Lakók, területhasználók rendezettebb élettere
A rendszer előnyeit maga a lakosság is élvezheti, hiszen a hatékony folyamatszervezés és erőforrás elosztás által a közterületek, parkok, játszóterek tisztasága és rendezettsége, a fák gondozása és a faápolás is gördülékenyebbé, láthatóbbá válik. A rendszer segítségével egyszerűbben felszámolhatóvá válnak majd az illegálisan lerakott hulladékok is, így egy tisztább, élhető környezetet teremtve a városiaknak. Ezen kívül a nyilvános térképeken a lakosság is nyomon követheti a közterületek állapotát. Jelenleg fejlesztés alatt áll az az opció, miszerint a lakosokat is bevonják a közterület-fenntartásba. Az elképzelés szerint a rendszer képes lesz fogadni a fotókkal dokumentált lakossági bejelentéseket is, melyek alapján a koordinátor eldönti, hogy szükséges-e beavatkozni és hogyan történik mindez. A jelenlegi állás szerint a lakosság még nem ismeri a rendszert és annak folyamatait eléggé, így az objektumfrissítésekig látható állapotot is félreérthetnék. Éppen ezért szeretnénk előbb bevezetni a rendszer működését a köztudatba, hogy ezzel a működés nem értéséből adódó félreértéseket elkerülhessük. A terveink szerint nem csak a parkok és kültéri objektumok állapotát lehetne bejelenteni, hanem az illegálisan lerakott hulladékokat is.
Pontosan mire használható a QTA rendszer?
A QTA rendszer eleinte csak hulladékgyűjtők monitorozására adott lehetőséget, azonban a közterület-fenntartásban jelentkező igények miatt a rendszer praktikusan kibővült. Az alkalmazáson, rendszeren belül könnyen felvehetőek az alábbi, új objektumtípusok:
1. Hulladékgyűjtők és kutyapiszok ládák: Ez a legrégebbi objektumtípus, jelenleg közel 5000 ilyen objektumot kezelünk a rendszerben. A hulladékgyűjtők és ládák ürítését heti 2-3 alkalommal kerül sor, míg egyes területeken ez napi elfoglaltságot jelent. A rendszer vitás esetekben is helytáll, hiszen valós időben és fotókkal dokumentáltan nyomon követhető az objektumok üzemeltetése, javítása és karbantartása.
2. Kutyafuttatók: Az objektumtípus alatt olyan munkalapok rögzíthetőek, melyek nyomon követik az elvégzett munkát, a szükséges munkaerőt és az egyéb ráfordításokat. Az adatokból időszakos jelentések készíthetők, melyek nagyon jó statisztikai alapot adnak. Az elvégzendő munkákba beletartozik a fűnyírás is, így ezt a területet a térkép egy sokszögként jeleníti meg.
3. Játszóterek és játszóeszközök: A játszóterek üzemeltetése bonyolultabb feladat, mint a fentebb említett objektumoknál, főleg, ha közel 700 db játszótéri eszközről van szó. A területgondozáson felül szükséges a játékok, játszóeszközök ellenőrzése, átvizsgálása és szükség esetén a javítása is. Mivel a játszóterek ellenőrzése és javítása jogszabályhoz kötött, ezért a feladat elvégzésének bizonyítására ugyanolyan munkalapok vehetőek fel, mint a kutyafuttatók esetében.
4. Illegális hulladékok: Az illegális hulladékok sok fejfájást okoznak az önkormányzatok és közterület fenntartók számára, hiszen ezek nagy mennyiségben, sokszor véletlenszerű helyeken jelennek meg, ráadásul többnyire speciális hulladékokról van szó. Ez azért probléma, mert a különféle hulladékot különböző helyekre kell elszállítani. Az elektronikai hulladék például külön helyre kerül, mint a háztartási kommunális hulladék vagy a bútorlapok.
Hogyan működik ez a gyakorlatban?
A rendszer segíti a koordinátorok munkáját és a területrendezés folyamatát:
– Lehetővé teszi, hogy a terepen dolgozó koordinátor feltöltse a fellelt hulladékról készült fotókat és adatokat.
– Amennyiben jóváhagyásra van szükség az elszállításhoz, úgy az arra feljogosított felhasználó dönthet erről.
– A jóváhagyott hulladékok elszállítása akár több szolgáltatót is igénybe vehet, természetesen ilyenkor is szükséges fotókkal dokumentálni a szolgáltatás megtörténését.
A QTA rendszer lehetővé teszi az előtte-utána állapotok ellenőrzését és azt is, hogy a teljesítésről egy PDF dokumentumon keresztül tájékoztassa a harmadik felet vagy a hatóságokat. Ezen kívül teljesítési kimutatás is készíthető bizonyos időszakokról.
5. Fiatal fák: Mivel a városok nagy figyelmet fordítanak az élhetőbb környezet kialakítására, ezért pár éve elindult egy fiatal fákat ültető kezdeményezés a városokban. Közel 7000 db fiatal fát ültettünk el, ezzel együtt pedig szükséges tevékenységgé vált a fagondozás, faápolás is. A QTA rendszerben kialakított objektum a fiatal fák gondozásának ütemezését is lehetővé teszi, hogy a faápolás nyomon követhetőbb legyen. Ebben az objektumban közel 6000 fiatal fa
- metszését
- tányérozását
- locsolását
lehet ütemezni és nyomon követni. Az első két munka elvégzése Androidos alkalmazással kezelhető, azonban a locsoláshoz egy olyan célhardvert fejlesztett ki a DeerGarden, ami a GPS pozíción felül ultrahangos jeladós átfolyásmérővel is rendelkezik, így nyomon követhető, menedzselhető a ténylegesen kilocsolt vízmennyiség is a gondozás során.
A QTA rendszer 3 pillérének főbb funkciói:
1. Asztali alkalmazás
- Szerkeszthető térképek, keresési és szűrési funkciókkal, űrlapokkal
- Valós idejű diagramok, statisztikák, letölthető kimutatások
- Útvonal tervezés és optimalizálás
- Dokumentumtár és képnézegető felület (rendszeren belüli/publikus)
2. Mobil alkalmazás
- Napi összesítő, QR kód olvasás és ellenőrzés
- Térkép az objektumokkal és azok valós idejű állapotával
- Üzemeltetési események rögzítése (fotó+GPS pozíció)
3. QTA térkép
- Nyilvános térkép, objektumok valós idejű állapotának megjelenítése színkódokkal
- Objektum adatainak és korábbi üzemeltetési fotóinak megjelenítése

Teljesen átírhatja a zöld és közterületi üzemeltetést a QTA a jövőben
Ahogy az élet minden területén, úgy a közterület-fenntartásban és a közterületi növények, fák gondozásában is szerepet kap a technológia. Ez megkönnyíti több száz ember munkáját, miközben több ezer ember élvezheti a tiszta, rendezett, gondozott környezetet. A fent leírtak alapján
hatalmas potenciál van a rendszer használatában, ha előrelépést szeretnénk tenni környezetünk élhetőségéért
éppen ezért előremutató fejlesztésekben gondolkodunk. Addig viszont a legfontosabb feladatunk az, hogy a rendszer létezését bevezessük a köztudatba és az embereket megtanítsuk a rendszer használatára, hogy ezáltal hatékonyabban kivitelezhetővé váljon a közterület- és parkfenntartás, zöldterület kezelés.