A klímaváltozás napjainkban is érezteti hatását a zöldterület-gondozásban, a közeljövőben pedig egyre fontosabbá válik. Ma már nem elegendő hagyományos módszereket alkalmazni a közterületi fák öntözése során. Ha nagy mennyiségű fát kell gondozni – cégünk például több mint 10 ezret –, elengedhetetlen, hogy pontosan monitorozzuk, milyen gyakran van szükségük vízre. A fasorfenntartásban és faápolásban jelent segítséget az okoseszközök használata.
Hogyan hat a klímaváltozás a közterületi fák öntözésére?
A klímaváltozás minden növényre hatással van, amely hatványozottan igaz a városi fákra. Ezek jellemzően sokkal nagyobb hőterhelést kapnak, mint a természetes közegben élő fák és a városi közeg az életterüket is sokkal jobban nehezíti.
Amikor a talaj nedvességtartalma ideális tartomány alá csökken, a növények már nem képesek a túlélésükhöz szükséges mennyiségű vizet kinyerni belőle. Ilyenkor kell öntözéssel beavatkozni. Ügyelni kell azonban a túlöntözésre is, hiszen ha a talajnedvesség az optimális érték fölé kerül, akkor az már akár kártékony is lehet a növényekre.
A túlöntözés elkerülése érdekében alakult ki, hogy Budapest területén nagyjából 60 liter vízzel érdemes egyszerre megöntözni egy-egy fát. Nagy melegben sem éri meg ezt az értéket növelni, sokkal célszerűbb az öntözés gyakoriságát változtatni.
A közterületi fák öntözése több évtizedes múltra tekint vissza, amelyet a szakemberek többéves tapasztalataik alapján végeznek.
A klímaváltozás eredményeképpen azonban nem lehet a 4-5 évvel ezelőtti tapasztalatokat átültetni, hiszen a 2024-es rekord meleg és csökkenő eloszlású csapadék alaposan átalakította a fák öntözési igényét.
Egyre fontosabbá válik, hogy ne pusztán a tapasztalatok, hanem mérések alapján végezzük a közterületi fák öntözését. Ebben segítenek az okoseszközök.
Közterületi fák öntözését segítő okoseszközök
A közterületi fák hatékony öntözéséhez a következő információkra van szükség:
- A fák pontos helye és száma
- Az elvégzett ápolási és öntözési munkák
- Az öntözés során felhasznált víz pontos mennyisége
- A talaj nedvességtartalma
Ebben segítenek az alábbi okoseszközök.

A közterületi fák öntözése modern térinformatikai és okoseszközökkel könnyen tervezhető és dokumentálható
A közterület fenntartást segítő okoseszközök alapja egy fejlett térinformatikai rendszer. Az ExeLounge Kft-vel közösen fejlesztett QTA térinformatikai szoftverünk segítségével jól áttekinthető térképen jelennek meg a zöldterületek egyes elemei. A szoftver segítségével akár valós időben megjeleníthetők a karbantartási munkák.
A fiatal fák gondozásában óriási előnyt jelent a QTA, amellyel így minden egyes fa nyomonkövethető. A pontosság kedvéért a fiatal fák esetében nem csak GPS alapú helymeghatározást alkalmazunk, de egy QR-kód segítségével pontosan beazonosíthatóvá tesszük őket.

Az okos vízóra segítségével pontosan rögzíthető mennyi vízzel öntözték meg az adott fát
Okos vízóra méri az öntözés mennyiségét
A közterületi fák gondozásának szempontjából nem csak a pontos beazonosításuk a fontos, hanem az is, hogy nyomon tudjuk követni, mikor és pontosan mennyi vízzel öntözték meg őket. Ezt teszi lehetővé az okos vízóra, amely ultrahangos szenzor segítségével pontosan méri az öntözésre fordított víz mennyiségét.
Ez egy részről segítség az öntözést végző dolgozóknak, hiszen így pontosan látják, hogy hány liter vízzel öntözte meg a fát, mikor éri el a kívánt 60 litert.
Másrészről a QTA-n keresztül az adott fához rendeli az adott mennyiséget, így akár valós időben vagy visszamenőleg is ellenőrizhető, hogy az öntözés el lett-e végezve, illetve, hogy valóban annyi vizet kapott a fa, mint amennyit meghatároztak.
Szenzoros talajvíz-tartalom mérés
A QTA térinformatikai rendszer és az okos vízóra is komoly segítség a zöldterület-gondozásban, már csak azt kell pontosan tudni, hogy mikor kell a fákat öntözni. Ebben nyújtanak segítséget a talajnedvesség tartalmát mérő szenzorok.
Ezeket a fák mellett helyezzük a talajba, aminek az elektromos ellenállását mérve számítják ki a nedvességtartalmat. A szenzorok úgynevezett IoT (Internet of Things = dolgok internete) eszközök, amelyek nagyon csekély energiafelhasználás mellett ritkán – óránként egyszer – küldenek jelet. Csekély adatforgalmat bonyolítanak, egy nedvességtartalomról szóló adat egy átlagos fénykép ezredrésze.
A szenzorok segítségével folyamatosan monitorozható a talaj nedvességtartalma és ha az az ideális tartomány alá esik, akkor azonnal be lehet avatkozni.
A QTA, az okos vízóra és a szenzor hármasának gazdasági előnye
A fák megmentése nem csak erkölcsi győzelmet jelent, hanem gazdasági előnnyel is jár. A vízhiányra sokkal érzékenyebb fiatal fák esetében több egyed is megmenthető a megfelelő ütemű öntözéssel, amivel elkerülhető az igen költséges újratelepítés.
A gondozásból kieső még fiatal fák esetében pedig egy többéves, értékes fa elvesztését előzhetjük meg, amellyel nem csak az újratelepítés és az első öt év fokozottabb gondozási költségét takaríthatjuk meg, hanem egy magas eszmei értékű fa elvesztését is.
Az okos eszközökkel pontosan kiszámítható a fák öntözési igénye, így használatukkal elkerülhető a fölösleges öntözési kör is.
Szintén előnyt jelentenek az elvégzett munka pontos dokumentálásában és ellenőrzésében. Segítségükkel kiküszöbölhető, hogy bármilyen hiba miatt elmaradjon akár egyetlen fa öntözése is.
Okos eszközökkel támogatott hatékony zöldterület-kezelés
Munkatársaink élen járnak a zöldterület-kezelést segítő okoseszközök bevezetésében. A QTA térinformatikai rendszert több évtizedes tapasztalat alapján fejlesztettük, az okos vízóra és a talajnedvesség mérő szenzor bevezetésében is élenjárók voltunk. Ezzel a zöldterület-kezelésben hatékony, egyedülálló szolgáltatást nyújtunk megrendelőinknek.