Hogyan lehet mérni azt, hogy mennyire hatékony a közterületi fák öntözése? Nyomon lehet követni, hogy az alvállalkozó a megrendelés alapján végezte el a munkát, azt, mi okozza a fiatal fák mortalitását, és hogy egy eső után mikor kell újra rendelni a fák öntözését? Igen, ezekre a kérdésekre ad pontos válaszokat az öntözés nyomkövető rendszer. Egy közterület fenntartási szoftver segítségével költséghatékonyabbá teheti az öntözést, emellett a fiatal fák mortalitását is csökkentheti.
Hogyan könnyíti meg az önkormányzatok munkáját az szoftveres öntözés nyomkövetés?
A közterületi fasorfenntartás, faápolás egyik legkritikusabb pontja a fiatal fák öntözése. Ebben az időszakban fejlődik ki a fák gyökérzete és ekkor dől el az is, hogy később a település zöldebbé válásához járulnak hozzá, vagy ki kell cserélni és új fát kell telepíteni a helyére.
Fontos már most megjegyezni: nem elegendő a fák öntözésének megrendelése, azt hatékonyan kell megtervezni, elvégezni és ellenőrizni is.
Mind a három feladat kritikus fontosságú, és mindegyikhez az öntözés szoftveres nyomonkövető rendszer nyújt segítséget. Ehhez mindössze három dologra van szükség:
- Közterület üzemeltetési szoftver
- Okos vízóra
- Talajnedvesség érzékelő szenzor

A QTA térinformatikai szoftver pontosan megjeleníti az öntözendő fákat és a vízcseppre kattintva azonnal ellenőrizhető, hogy mikor mennyi vízzel öntözték meg őket
A közterület üzemeltetési szoftver megkönnyíti a tervezést és az ellenőrzést
Fiatal fák ültetésekor minden egyes fát QR-kódos azonosítóval látunk el, amelyet leolvasva a QTA térinformatikai szoftver elhelyezi a fát a térképén. Ezzel pontosan beazonosíthatóvá válnak a fák, könnyen ellenőrizhető a mennyiségük és az elhelyezkedésük. Ez alapján az öntözés pontos darabszámra és liter mennyiségre rendelhető meg.
Budapesten jelenleg 60 liter vízzel érdemes egy fát öntözni ahhoz, hogy ne legyen se alul-, se túlöntözve. Így a fák száma alapján pontosan kiszámítható az öntözési mennyiség, az öntözésre fordított víz költsége, és megtervezhető az öntözési munka költsége is.
A QTA közterület fenntartási szoftver a térképen pontosan megjeleníti a fákat, ezért az alvállalkozónak nem kell keresnie, mit öntözzön meg. Ezzel idő spórolható meg és a hibázási lehetőség is szinte nullára csökken. A fákon lévő QR kód leolvasásával pedig az éppen megöntözött fa is pontosan beazonosítható.
Okos vízóra garantálja a pontos öntözést és a valósidejű ellenőrzést
Az öntözés okos vízórán keresztül történik, amely pontosan méri a rajta átáramlott víz mennyiségét. Amint ez eléri a 60 litert, a rendszer jelez, hogy befejezhető az öntözés.
Ezzel pontosan mérhető az öntözésre fordított víz mennyisége: a fa nem lesz alulöntözve, vagyis biztosítva van az egészséges fejlődéséhez szükséges víz, és nem lesz túlöntözve sem, amivel felesleges költség, munkaidő és víz spórolható meg.
Az okos vízóra által mért adatot a QTA azonnal rögzíti, így a locsolási munka elvégzése minden egyes fa esetében valós időben követhető. Az adatok elmentésével pedig akár évekkel később is visszakereshető, hogy az adott fa mikor és mennyi vízzel lett megöntözve.

A bal oldali képen egy rendszeresen, időben öntözött fiatal fa látható. A jobb oldali képen ugyanez a fa, amely öntözési ciklusát megszakították. Már egy hónap után jelentkezik az elszáradás
Jelentősen csökkenthető a mortalitás
A frissen ültetett fák első három évében a legjellemzőbb a mortalitás, vagyis az elpusztulás. Ez még a legszakszerűbb faápolással sem zárható ki teljesen, és számos oka lehet a korai fa pusztulásnak: ha nem kapott elegendő tápanyagot a faiskolában, megsérült szállítás közben, egyéb behatás érte, vagy nem öntözték megfelelően, vagy esetleges növényvédelmi problémák merülnek fel. Ezek közül a nem megfelelő öntözés a mortalitás egyik legfőbb oka. A QTA rendszer segítségével azonban könnyen lekövethető, hogy a fa kapott-e elegendő mennyiségű vizet.
2019 óta összesen 10 943 fát ültettünk Budapest területén. Mindegyik ültetése és gondozása során alkalmaztuk a QTA szoftvert, pontosan felügyelve a fák öntözését.
Ennek köszönhetően a mortalitást pedig igen alacsony szintre 3,83%-ra csökkentettük ami alatta marad a városi környezetben átlagosnak mondható 6-8%-nak.

A grafikon a fenti fánál alkalmazott, 30 (kék) és 60 cm (piros) mély talaj nedvesség szenzor adatait mutatja. Jól látható, hogy a két öntözés után megnőtt a talaj nedvességtartalma. 60 cm mélységben pedig még az öntözés megszüntetése után is elegendő víz volt a talajban, de a fiatal fák szempontjából kritikus 30 cm-en már a nagy melegben egy hét után 13% alá csökkent. Ekkor a fa nem tud vizet kinyerni a talajból
Nem kell tippelni a talaj nedvességét, a mérés pontosabb eredményt ad
Az egyre melegebb és szárazabb nyaraknak köszönhetően a városi fák öntözési ciklusát is sűríteni kell. A korábbi, több év tapasztaltára épülő öntözési ciklusok egyre kevésbé alkalmazhatók. Az egyértelmű, hogy az öntözési ciklusokat sűríteni kell, de hogyan? Erre is van megfelelő módszer: a talajnedvesség érzékelő szenzor.
Fiatal fák esetében kritikus, hogy a 30 és 60 cm mélységű rétegben, ahol a gyökerük a fejlődést megkezdi, a talaj nedvességtartalma ne csökkenjen kritikus szint alá, mert ekkor már a talajban nem marad a növények számára felvehető víz.
Ennek a mérését segítik a talajnedvesség érzékelő szenzorok, amelyek a fák közelébe telepítve folyamatosan mérik a talaj nedvességét és arról óránként jelet küldenek.
Az önkormányzati irodában ez alapján óra pontossággal ellenőrizhető a talaj nedvességtartalma. Ennek segítségével pedig könnyen kiszámítható az öntözési sűrűség, de akár az is, hogy egy eső után mikor kell újra rendelni az öntözést.
Nem mindegy hogyan esik az eső
Az eső mennyiségét milliméterben egészen pontosan mérik, és 10 milliméter eső nagyjából 10 liter öntözési víznek felel meg. Azonban nem mindegy, hogy milyen intenzitással esik az eső.
A szenzor azonban pontosan jelzi az eső hatékonyságát is, így az öntözés átütemezésével, akár lemondásával úgy spórolhat költséget az önkormányzat, hogy az a legkevésbé sem fenyegeti a fiatal fák fejlődését.
Spóroljon a költségen és mentsen meg minél több fát a DeerGardennel
Tervezze meg és ellenőrizze hatékonyan a közterületi fák öntözését szoftveres öntözés nyomonkövetés segítségével. Spóroljon a költségeken, és élvezze a kiültetett fák fejlődését.